„Na navedenom putnom prelazu 3. juna 2018. godine u 7.55 sati, dogodila se saobraćajna nesreća, u kojoj su učestvovala dva drumska vozila.
Iako železnica uopšte nije bila učesnik ove saobraćajne nesreće, niti se ona na bilo koji način ticala železničkog saobraćaja, u udesu dva drumska vozila uništena je desna elektro postavna sprava i putni signal.
Radnici ’Infrastrukture železnice Srbije’ u najkraćem roku zamenili su uništenu elektro postavnu spravu i putni signal.
Uređaj je ispitan i pušten u redovan rad 6. juna 2018. godine u 21.00 sat, od kada ispravno i nesmetano funkcioniše.
Dakle, za navedeno oštećenje putnog prelaza ’Infrastruktura železnica Srbije’ ne snosi nikakvu odgovornost, a službe naše kompanije su u najkraćem roku zamenile oštećeni uređaj.
I pored navedenog oštećenja uređaja putnog prelaza, bezbednost saobraćaja na ovom mestu nije bila ugrožena. Naime, na putnim prelazima koji ne rade, propisane su procedure koje železničko osoblje striktno poštuje, uz pojačan oprez i odgovarajuću signalizaciju. Svo železničko osoblje koje učestvuje u organizaciji železničkog saobraćaja na ovom delu pruge pismenim putem i na dokazani način obaveštava se da je putni prelaz u kvaru.
To znači da se železnička kompozicija na ovim mestima, prema utvrđenim procedurama, zaustavlja pre putnog prelaza, zatim dugim zvučnim signalom upozorava na nailazak voza i tek kada se mašinovođe uvere da na pruzi nema drumskih vozila, prelaze preko putnog prelaza najmanjom mogućom brzinom. Tek kada voz prođe preko putnog prelaza, nastavlja vožnju punom brzinom. Na taj način železnički saobraćaj se redovno i bezbedno odvija i na putnim prelazima na kojima su branici ili polubranici u kvaru i ne rade“, stoji u odgovoru.
Po pročitanju ovog odgovora, nameće se nekoliko zaključaka:
- Železnica „nije bila učesnik“ u lomljenju polubranika, ali je pokazala dobru volju da ga opravi „u najkraćem roku“.
- Taj „najkraći rok“ je tri i po dana, pa ko živ ko mrtav.
- Srećom, postoji procedura, da ne bude mrtvih, kako ste mogli da pročitate, vozovi usporavaju i zaustavljaju se na mestu gde su rampe polomljene ili pokvarene.
- Da li pri tom i kasne manje je važno.
Kod nas bi se na mejl sa odgovorom načekali, tri i po dana je trebalo i da se rampa popravi, ali nismo mi, rekosmo već, Japanci pa da se zbog toga sekiramo.