Vlast sakriva javna preduzeća

Izvor: danas.rs,  piše: V. J, 27. septembar 2018 – Ugovor kojim je Vlada Srbije poverila upravljanje Železare Smederevo kompaniji HPK Menadžment tri godine bio je nedostupan javnosti.

Međutim, početkom avgusta objavljeno je da je Železara profesionalnom menadžmentu koji je napravio gubitke od 144 miliona evra plaćala 340.000 evra mesečno, nezavisno do uspešnosti poslovanja. Taj podatak je zahvaljujući Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja došao do građana Srbije.

Upravo ovaj primer iskoristio je Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja kako bi, na jučerašnjem okruglom stolu koji je organizovala njegova kancelarija zajedno sa USAID-om, istakao kvalitet važećeg Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Istovremeno, Šabić je ukazao i na „kontroverznost“ predloženih izmena ovog zakona koje predviđaju da se državna preduzeća izuzmu od obaveze da dostavljaju informacije javnosti.

– Teza autora zakona je da se na taj način štiti ravnopravan položaj tih preduzeća na tržištu. Međutim, praksa je pokazala da se 95 odsto zahteva ne odnosi na pitanja koja imaju ikakav uticaj na konkurentnost preduzeća – naveo je Šabić, naglašavajući da je postojeći Zakon o slobodnom pristupu informacijama proglašen za najbolji na svetu.

Na njegovu tezu nadovezala se Slavoljupka Pavlović, pomoćnica generalnog sekretara Kancelarije poverenika, ističući još jedan argument protiv zaštite konkurentnosti kao razloga za predloženu izmenu.

– Važeći zakon predviđa niz izuzetaka zbog kojih se može ograničiti pravo na slobodan pristup informacijama. Poslovna tajna je jedan od njih – kazala je ona.

Učešće u diskusiji ispred Društva sudija Srbije uzeo je i sudija Upravnog suda Nikola Kitarović. On je pozdravio proširenje kruga organa javnih vlasti, tako da obuhvati i fizička lica sa javnim ovlašćenjima, ali i kritikovao rešenje koje izuzima državna preduzeća.


Nepoštene izmene

Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je skrenuo pažnju na to da se, pored namere države da izmenama Zakona o slobodnom pristupu informacijama suzi pravo javnosti, „dešava još nešto opasnije“. On je istakao da se izmenama drugih zakona, poput Zakona o odbrani, definiše koje informacije se smatraju, a koje ne smatraju, informacijama od javnog značaja. „Na taj način se unosi konfuzija. Ako je već namera ograničiti opseg informacije koje moraju da se dostavljaju onda je poštenije to uraditi kroz Zakon o slobodnom pristupu informacijama“, kazao je Šabić.


Vlast sakriva javna preduzeća

 

Skorašnji članci

error: Content is protected !!