SMEDEREVO, 25. oktobar 2018 – Svi znamo, u školi smo učili, da je neposredni povod za početak rata Austro-Ugarske protiv Srbije bio atentat u Sarajevu na Vidovdan 1914. Malo je znano, to se u školi ne uči, da nije mnogo nedostajalo da ono što se događalo kod Smedereva 26. jula 1914. bude izgovor za formalnu objavu rata, koja je usledila dva dana kasnije.
Smederevo, kao pogranična varoš, u ratu koji je, što se Austro-Ugarske i Nemačke tiče „bio neizbežan“, bilo je među prvima izloženo opasnosti. Jer, u Kovinu je bio jedan od sabirnih centara austrijske, kasnije i nemačke vojske, za napad na Srbiju.
Austrougarska monarhija je 23. jula u 18 časova, i to se uči u školi, Srbiji poslala ultimativni zahtev, na koji je trebalo odgovoriti u roku od 48 sati. Srpska vlada je, 25. jula u 17 i 15, predala odgovor na ultimatum, prihvatajući sve uslove osim onog koji je predviđao učestvovanje austrougarskih organa u gušenju prevratničkog pokreta i u istrazi u vezi sa Sarajevskim atentatom. Čak ni tu nije rečeno neko veliko „ne“, diplomatski je odgovoreno da bi Srbija prihvatila međunarodnu arbitražu. Tek izašla iz balkanskih ratova, Srbija je bila spremna na velike ustupke, a ovakav odgovor je trebalo da obezbedi da do rata ne dođe. No, tako nisu mislili u Beču i Berlinu, samo su tražili direktan povod i izgovor da započnu ratna dejstva.
U tako napetim okolnostima, svaka iskra je mogla da dovede do požara, koji su Austrougari i Nemci tako željno očekivali, da posluži kao izgovor za vojna dejstva.
Šta se u stvari zbilo? Najverovatnije da je zaista bilo puškaranja, razmenjen je i kod Smedereva po koji metak preko Dunava, ali niko nije stradao, nije bilo ni ranjenih, kamoli mrtvih. Ipak, 26. jula 1914. u Beč su stigli fabrikovani izveštaji iz 4. korpusne komande u Budimpešti, koja inače i nije bila nadležna za rejon na koji se izveštaj odnosi. Ovaj izveštaj biće čak iskorišćen u prvoj verziji objave rata Srbiji kao jedan od razloga, koju je austrougarski ministar spolјnih poslova grof Berhtold dao caru Franji Josifu na potpisivanje.[4]
Rat je ipak izbio i bez „čarke“ na Dunavu kod Smedereva, kako je to nazvala „Politika“ od 27. jula 1914, a Smederevo je, samo spletom okolnosti, izbeglo da ga pominju kao „mesto gde je sve počelo“, gde se zapodenuo do tada najkrvaviji sukob koji je snašao planetu, u kome će smrtno stradati više od 20 miliona ljudi.
[1] Svetozar Polić „Vodič kroz kovinski kraj“, Kovin, 2006.
[2], [3] i [4] Iz knjige „Smederevo i smederevski kraj u Prvom svetskom ratu“ Miroslava P. Lazića, koja je u pripremi
Projekat „Sećanje na ratnike – vek od Velikog rata u Smederevu“ sufinansiran je iz budžeta Grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.