BEOGRAD/SMEDEREVO, 3. januar 2019 – Pred srpskim strelcima je takmičarski izuzetno bogata predolimpijska 2019. godina. U kalendaru je veliki broj značajnih turnira, a u prvom planu su kvalifikaciona takmičenja za Olimpijske igre. Ko ima šansu od smederevskih strelaca?
Izvor portala Podunavlje.info navodi da, s obzirom da vredno trenira i podiže rezultate, sasvim je realno očekivati da se nađe u finalu među najboljih osam na nekom od takmičenja gde će se deliti olimpijske vize.
Od srpskih strelaca olimpijsku vizu je za sada izborila Zorana Arunović, svetska vicešampionka vazdušnim pištoljem. Srbija je svetska velesila u streljaštvu, naše seniorke pištoljem su uvek u svetskom vrhu, a pored Zorane Arunović i Jasmine Milovanović, u reprezentaciji je i Bobana Veličković Momčilović.
Jedna zemlja na Olimpijskim igrama može da ima najviše dva predstavnika po disciplini. Olimpijske kvote koje osvoje strelci vlasništvo su Streljačkog Saveza Srbije.
Na OI u Tokiju učestvovaće 360 strelaca (po 180 žena i muškaraca). Ostalo je upražnjeno još 274 mesta, jer 60 kvota je podeljeno u septembru, na Svetskom prvenstvu u Čangvonu, 14 na Prvenstvu Severne, Srednje i Južne Amerike u Gvadalahari u novembru, a 12 je zagarantovano za domaćina Japan.
Tokom 2019. biće podeljeno 214 „olimpijskh viza“ na svetskim kupovima i kontinentalnim takmičenjima i to samo u pojedinačnim disciplinama, jer miksevi vazdišnom puškom i pištoljem nisu u sistemu kvalifikacija ove godine.
Reprezentativci Streljačkog saveza Srbije (vazdušno i MK oružje) će šansu da izbore kvote imati na šest turnira. Na četiri svetska kupa će se deliti po dve kvote po disciplini (ukupno 64), na Evropskim igrama u Minsku po jedna (8 kvota) i na Evropskom prvenstvu MK oružjem u Bolonji po dve (8).
Deset od ovogodišnjih 80 „viza“ vazdušnim i MK oružjem biće dodeljeno u takmičenjima muškaraca pištoljem brzom paljbom, u kojem Srbija nema predstavnika
Kvalifikaciona takmičenja vazdušnim i MK oružjem za evropske strelce
SK u Nju Delhiju (20 – 28. februar): dve kvote po disciplini (16)
SK u Pekingu (23. april – 1. maj): dve kvote po disciplini (16)
SK u Minhenu (24 – 31. maj): dve kvote po disciplini (16)
Evropske igre u Minsku (14 – 30. juni): jedna kvota po disciplini (8)
SK u Rio de Žaneiru (26. avgust – 3. septembar): dve kvote po disciplini (16)
Evropsko prvenstvo (samo MK oružje) u Bolonji (12 – 23. septembar): dve kvote po disciplini (8)
Ostala takmičenja za kvote
Svetski kupovi, Evropsko prvenstvo i Evropske igre u gađanju glinenih golubova: 44; kontinentalna takmičenja Azije, Afrike, Okeanije, Severne, Srednje i Južne Amerike: 90.
Na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Vroclavu 2020 biće dodeljene po dve kvote po disciplini (ukupno osam). Poslednja takmičenje na kome će strelci sa Starog kontinenta imati šanse da izbore učešće na Olimpijskim igrama biće evropske kvalifikacije u svim disciplinama, na kojima će biti dodeljeno 16 olimpijskih viza, po dve vazdušnom puškom (muškarci i žene) i u disciplini skit u gađanju glinenih goliubova (muškarci i žene), a u ostalima po jedna.
Preostale kvote biće dodeljene na osnovu svetskih rang lista (jedna po disciplini), dok će Međunarodni olimpijski komitet podeliti 24 „vajld karte“.