U tim naizgled mirnim vodama, sve vri, sve kuva, sve prži. Ćosa to niti je znao niti je hteo da gubi vreme osvrćući se. U tim brzim i nepredvidivim tokovima, treba biti iznimno vešt, veština podrazumeva znanje, znanje lјubav, lјubav istrajnost do poslednjeg daha. Istrajati ne znači uvek i uspeti u umetnosti. Tek onaj koji zna šta hoće može da pokaže koliko može, koliko je nadmoćan. Prostor u umetnosti pripada, bez diskusije, smelima. Izabranima.
Dragiša Ćosić je, poput renesansnih velemajstora, sve sjedinio i pokazao da je Dragiša Ćosić – Dragiša Ćosić. Čovek nesalomive kičice. Čovek koji zna kuda se uputio.
Izložba je posvećena Vanji Kraut, istoričaru umetnosti i idejnom tvorcu Otvorenog grafičkog atelјea, kao što je Ćosićev.
Otkud Dragiša Ćosić u Podunavlјu. info?! Jednostavno: Ćosić je bio u Smederevu 1988. na Likovnoj koloniji. Gostovanjem u Smederevu koje je ostalo bez galerije Ćosiću neće smetati i biće mu jasno da je restitucija, zapravo želјa i dugotrajno nadanje i doslednost vlasnika da vrati svoje zgrade otvoriti oči. Ali, Ćosić može, ako poželi da otvori izložbu i na tzv Kovinskom mostu ili u prostoru neke od šećerana.
Ćosić je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu kod najbolјih profesora Halila Tikveše i Živka Đaka, a poslediplomske studije kod profesora Nebojše Radojeva i član je Umetničkog udruženja Grčke.
Za sada Ćosićeve grafike su u Galeriji ULUS-a u Beogradu. Možda do zatvaranja nećete ima slobodno vreme, za posetu Galeriji; ne odete li nećete znati šta ste propustili. To nije fraza. Čak i ako više volite fotografije u boji.
Izložba grafika Dragiše Ćosića u Galeriji ULUS-a biće otvorena za sve koji žele događaj, osveženje, do 19. januara.
M.S.P.
Foto: Dragiša Ćosić, privatna arhiva