VELIKA PLANA, 15. mart 2021, Piše: Dušan Marić – U sportskim klubovima u opštini Velika Plana igra čak 119 igrača iz drugih gradova i opština. Preovlađuju igrači iz susednih opština, Smederevske Palanke i Smedereva, ali desetine njih u ovaj pomoravski grad dolaze iz Beograda, Kragujevca i drugih gradova i opština.
Pojedini klubovi imaju toliko igrača sa strane da mogu da formiraju prvi a neki čak i drugi tim bez igrača iz svoje opštine. Koju predstavlјaju. Ili bi trebalo da je predstavlјaju. Pa i sastavom tima.
Po podacima koje smo dobili od Sportskog saveza opštine, prvo mesto drži fudbalski klub „Napredak“ iz Markovca, za koji nastupaju čak 22 igrača koja nisu iz opštine Velika Plana! Osim Planjana, dres ovog seoskog kluba, koji se takmiči u zonskoj ligi, četvrtom rangu takmičenja, nose igrači iz još šest opština.
Kragujevčana je deset. Nedostaje još jedan pa ceo fudbalski tim. Iz Lapova ih je pet, iz Topole tri, iz Mladenovca dva a iz Rače i Batočine po jedan fudbaler. Inače, „Napredak“ ima ukupno 49 igrača koji su prijavlјeni kao seniori.
Samo pet „stranaca“ manje od FK Napretka, njih 17, ima rukometni klub „Udarnik“ iz Lozovika, koji se takmiči u trećem rangu takmičenja. S tim što Lozovičani imaju nekoliko olakšavajućih okolnosti. Najvažnija je što su im većina igrača, njih 11, pioniri. Istoimeni fudbalski klub iz tog sela, koji je prošle godine, u znak protesta zbog brojnih neregularnosti u režiji fudbalske mafije, napustio takmičenje je na spisku imao 11 fudbalera iz drugih opština.
Iz dokumenata koji su Sportskom savezu opštine dostavlјeni iz rukometnog kluba „Morava“, koji se takmiči u Super B rukometnoj ligi i koji je ove sezone najbolјe rangirani planjanski klub, ni mađioničar ne bi mogao da utvrditi stvarni broj igrača iz drugih opština. Taj broj ne zna čak ni predsednik kluba.
U dokumentu koji je predsednik kluba potpisao 3. marta piše da ih ima 12 a po drugom dokumentu, sa istim datumom, ima ih 13. I u dokumentu od dva dana ranije, 1. marta, govori se o 13 igrača. Međutim, predsednik je uz taj dokument dostavio i spisak igrača, takođe overen, potpisan i sačinjen 1. marta, dakle istog dana, u kojem se, imenom i prezimenom, nalazi 14 igrača koji nisu iz Velike Plane. Pa ti čik pogodi šta je tačno.
Sedam rukometaša je iz Beograda, četiri iz Smederevske Palanke, dva iz Kragujevca a jedan iz Smedereva.
I treći rukometni klub u planjanskoj opštini, „Jedinstvo 1974“ iz Krnjeva, koji se nadmeće u trećem takmičarskom rangu, ima igrače iz drugih opština – za izvoz. Ukupno njih 10. Jedan je iz Smederevske Palanke a čak devetorica iz Smedereva. Dovolјno za prvi tim. Tako da bi rukovodstvo trebalo da razmisli o ideji da klub bar neke utakmice kao domaćin igra u Smederevu. Igrači se ne bi mučili sa putovanjem a klub bi uštedeo pare za putne troškove.
Donja Livadica, jedino planjansko selo na desnoj obali Velike Morave, pripada opštini Velika Plana ali se, po spisku igrača koji je klub dostavio Sportskom savezu opštine, to ne bi moglo ni u snu naslutiti. Jer, prvih jedanaest mesta na tom spisku pripada igračima iz drugih opština. Sedmorica su iz Beograda, četvorica iz Kragujevca.
Velika Plana u Podunavskoj okružnoj fudbalskoj ligi ima još pet klubova. I svi imaju igrače iz drugih opština. Posle „Mladosti“, najviše ih je, njih devet, u „Mladom Borcu“ iz Velikog Orašja. Šest iz Beograda, dva iz Palanke, jedan iz Kragujevca. Međutim, ni nerazumno brojna pojačanja iz drugih opština nisu prošle godine spasila klub od ispadanja iz zonske u okružnu ligu.
„Sloga“ iz Miloševca ima osam igrača sa strane, četiri iz Smedereva, tri iz Beograda, jednog iz Smederevske Palanke. I „Bresje Superior“ ima osam pojačanja iz drugih opština. Petorica fudbalera su iz Smederevske Palanke, dvojica iz Mladenovca, jedan iz Kragujevca.
Boje „Obilića“ iz Starog Sela brane trojica igrača sa strane, ali se iz dokumenata ne može zaklјučiti iz kojih su opština. Najskromniji su Trnovčani, čiji „Polet“ ima samo po jednog igrača iz Beograda i Smederevske Palanke.
Angažovanje velikog broja igrača sa strane je posebno teško razumeti ako se pogleda ukupan broj fudbalera u seniorskim ekipama planjanskih klubova. „Mladi borac“ i „Superior“ ih imaju po 49, što je dovolјno za četiri takmičarske ekipe. „Polet“ ima 43, „Obilić“ 27 a „Sloga“ 25 fudbalera koji mogu nastupati u seniorskoj konkurenciji. Samo od sebe se nameće pitanje: ako ovi klubovi ne mogu da se takmiče bez igrača sa strane, šta će im toliko registrovanih domaćih igrača? I obrnuto.
Zanimlјivo je da FK „Morava“, najpoznatiji i najstariji planjanski sportski kolektiv, osnovan 1928. godine, nekadašnji član Srpske lige a sad Podunavsko šumadijske zone, ima samo jednog fudbalera koji nije iz ove opštine.
Od klubova iz ostalih sportova, ovde ćemo pomenuti i stonoteniski klub „Lozovik“, član Prve zonske lige. Klub ima 27 stonotenisera, od kojih su trojica iz Beograda a dvojica iz Smedereva. Košarkaški klub „Plana“ i šahovski klub „Morava“ imaju po četvoricu igrača iz drugih opština.
Neki od ovih klubova uopšte nemaju mlađe selekcije a većinu prvog tima im čine igrači iz drugih opština, koji za svoje nastupe primaju platu (u formi takozvane hranarine) pa se s pravom postavlјa pitanje šta je svrha njihovog postojanja? I kakav je interes Opštine da učestvuje u njihovom finansiranju. Zar nije bolјe da novac uloži u popularizaciju i omasovlјenje sporta među decom?
Objavljeno na: srbijaisrpska.rs