SMEDEREVO, 15. novembar 2021 – Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine (za sedam časova), ovog jutra Smederevci udišu “zagađen” vazduh, a kako prenosi mediji, slična situacija je i u delovima Beograda, u Pančevu, Pirotu, Valjevu, Kosjeriću i Užicu. Najlošiji vazduh udišu Novopazarci, tamo je kvalitet vazduha ocenjen kao „veoma zagađen“.
Podaci se, pre svega, odnose na visoke koncentracije PM 2.5 i PM 10 čestica.
U centru Smedereva koncentracija PM 10 čestica iznosila je 103 mikrograma po metru kubnom, a koncentracija PM 2.5 čestica 87,9 mikrograma po metru kubnom, što nas, po oba osnova, stavlja u red
“zagađenih” gradova ovog jutra.
Kako prenosi RTS, ali i drugi beogradski mediji, srednja vrednost kvaliteta vazduha u Beogradu, gde je najviše mernih stanica, pokazuje da je vazduh zagađen, a najlošiji vazduh je u Zemunu, Lazarevcu, Obrenovcu i Velikim Crljenima.
U Zemunu je koncentracija PM 10 čestica ovog jutra prešla 113 mikrograma po metru kubnom.
Inače, kada je koncentracija ovih čestica u vazduhu između 0 i 20 mikrograma po metru kubnom, kažemo da je kvalitet vazduha odličan, a dobar je dok ne prelazi 40 mikrograma. Do 50 mikrograma vazduh je prihvatljiv, a preko toga kažemo da je vazduh zagađen.
Kako navode mediji, hirurške maske nisu od pomoći u borbi protiv PM 10 čestica, ali nano-maske jesu.
Uticaj na zdravlje stanovništva
Kada je vazduh zagađen, zdravstvene tegobe se mogu javiti u celoj populaciji, s tim što se kod osetljivih grupa (stari, deca, osobe sa oboljenjima srca i pluća) mogu javiti ozbiljnije zdravstvene tegobe nego u populaciji zdravih osoba.
Preporuka za osetljive grupe je da izbegavaju naporne aktivnosti u spoljašnjoj sredini i da ih preusmere na obavljanje aktivnosti u zatvorenom prostoru dok se ne poboljša kvalitet vazduha.
Preporuka za ostale u populaciji je da skrate dužinu i smanje intenzitet napornih aktivnosti, da prave češće pauze u svim aktivnostima u spoljašnjoj sredini.
Kada je vazduh jako zagađen, ozbiljne zdravstvene tegobe se mogu očekivati i kod zdravih osoba i u osetljivim grupama.
Preporuka za celokupnu populaciju je da se izbegavaju sve fizičke aktivnosti u spoljašnjoj sredini i da se skrati boravak na otvorenom.
Foto: PrintScreen/amskv.sepa.gov.rs