BAVANIŠTE, 5. jun 2022 – Pidikanci na okupu ime je neformalne grupe meštana Bavaništa okupljenih na Fejsbuku. Vrlo aktivni, svako malo nešto priređuju, moglo bi se reći – na užas lokalnih vlasti, koje ne bi da imaju konkurenciju u organizovanju tih i takvih „društveno korisnih akcija“, pogotovo ne od strane onih koji se ne libe da kritikuju njihovo činjenje i nečinjenje, ma koliko kritika konstruktivna bila.
Kažu inspektori, došli su po prijavi. I odmah kreću da pišu zapisnik. A slede i kazne. Radovi na spomeniku i oko njega, naime, nisu prijavljeni, a i, kako piše u zapisniku, šut se baca na magistralni put, čime se ugrožava bezbednost u saobraćaju! Naravno da nije bilo tako, kažu Pidikanci, bila su tu kolica u koju su odlagani i odvoženi viškovi istrošenih ploča oko spomenika, koje su već tu zatekli.
Isti ti inspektori i njihove kolege nisu se pojavili kada su ih Bavaništanci pre par nedelja, tri puta, zvali kada je gorela obližnja deponija, kažu Pidikanci.
Uglavnom, cela ta stvar sa zapisnikom i prijavama zbog sređivanja spomenika umalo se nije otrgla kontroli. Na insistiranje inspektora da potpišu zapisnik Pidikanci odbijaju, uskoro se tu okupilo još desetak meštana i u jednom momentu je sve bilo na ivici incidenta. Brojčano nadjačani inspektori pozivaju, ili je to neko drugi učinio, nebitno, policiju. Stiže uskoro i policija, ali ni to ne ide baš, barem u prvi mah, u korist inspektora. Policajac koji je pozvan telefonom, da li upoznat sa materijom ili po sopstvenom razumu, u jednom momentu savetuje Pidikance da ne potpišu. Onda jedan od inspektora zove njegovog načelnika, sledi telefonski razgovor, koji je policajca na brzinu odučio od takvog „napada savesti“.
U zlo doba, Pidikanci pristaju da, kolektivno, potpišu zapisnik, rečeno im je da, ako se prijava prihvati, mogu da očekuju kazne od 50.000 dinara po čoveku, ali i da su još i dobro prošli; to je samo zato što su u zapisnik stavili da su radili to što su radili na okolnom zemljištu, da su ih teretili za to što su se drznuli da čačkaju spomenik, koji je, moguće, pod zaštitom, kazne bi bile po 200.000 dinara pa naviše!
Na kraju se postavlja pitanje; da li na sve te tzv. društveno korisne akcije monopol ima lokalna vlast? Da li za sve što bi neko za boljitak i na polzu svom kraju učinio treba od njih da traži saglasnost? Ili je reč o nečemu drugom. Isti taj spomenik u Bavaništu, kako čujemo, pre desetak i više godina sređivali su članovi lokalnog KUD-a, a da im niko nije tražio nikakvo pismeno odobrenje. Pidikanci, po svemu sudeći, bez odobrenja ne smeju, mogu samo kazne da „popiju“.