SMEDEREVO, 7. avgust 2022 – Pre nešto više od mesec dana započeli smo serijal „Znameniti Smederevci“, kako i dolikuje krenuli redom, od prvog koji je uz ime poneo titulu Smederevca, Đurđa Brankovića, nastavili s njegovom ženom Jerinom, a ovo sada je poveći skok – i kroz vreme i kroz materiju. Uostalom, nigde se nismo obavezali da ćemo poštovati hronologiju, ima i drugih kriterijuma, a jedan je aktuelnost. Jer, mnogo je povoda, od jučerašnja dva, preko četrdesetak reprezentativnih i onog za sada najvažnijeg gola, protiv Portugala… A i teško da ima nekog ko je skorije, od Drugog svetskog rata naovamo, ime Smedereva, na svoj način, više i dalje proneo od Aleksandra Mitrovića.
Od momenta kad je prvi put kročio na teren tadašnjeg Jedinstva, kod aerodroma, videlo se da ima ono „nešto“. Vojkan Rakić ime je trenera kod koga je prvi put to pokazao. Sa „smederevskog Surčina“ vrlo brzo je prešao na pomoćni teren FK Smedereva, ono poljanče iza pumpe, između starog puta za Beograd i pruge i Dunava, koje sada, nažalost, tako žalosno izgleda. Doveo ga Slavomir Đurić, smederevskim ljubiteljima fudbala poznatiji kao Đura Sečka. Umesto za petliće, kojima je po godinama pripadao, onako mali zaigrao je za „mnogo veće“ pionire i – počeo da daje golove. Mnogo golova. Nije dugo trajalo, odvede ga otac na probu u Partizan, a on tamo dade, izma’, pet golova. Ljudima iz crno-bele škole nije trebalo više da vide.
Odlazak u Beograd, još u Partizan, san je mnogih klinaca koji jurcaju za loptom u tim godinama, a Mitroviću je tada bilo tek 11. Ali, ne ide sve baš tako lako. Kada je prošao celokupnu omladinsku školu, bez obzira na golove kojih se nadavao za juniorsku ekipu, poslat je na kaljenje u Teleoptik, Partizanovu filijalu. To je, obično, za većinu prekretnica – odatle se, ako se pokažu, vraćaju u Humsku, ako ne onda idu na pozajmice, na kraju neretko završe u raznim srpskoligaškim timovima, oni srećniji nađu angažman u nekim provincijskim prvoligašima. Mitar je odmah počeo i za Teleoptik da daje golove, dao ih je 7 – i vratiše ga u Partizan.
Trogodišnjeg boravak na Sent Džejms parku Mitrović se verovatno seća s pomešanim emocijama. Bila je velika stvar zaigrati u ako ne najboljoj a ono sigurno najpopularnijoj ligi na svetu, u kolevci fudbala. S druge strane, dopao je šaka Rafi Benitezu, uspešnom ali i osporavanom, pomalo ekscentričnom treneru, koji nije mnogo mario za igrače koje mu je uprava dovodila, a ne on sam. Mitrović, izgleda, nije bio njegov izbor, češće je ulazio sa klupe nego što je počinjao utakmice. U Njukaslu će ipak po nečemu ostati zapisan u istoriji, ne samo kluba nego i Premijer lige. Njegov gol protiv Totenhema bio je hiljaditi u sezoni 2015/016. Uzgred, na toj utakmice je dobio i crveni karton, a Njukasl je pobedio sa 5:1. Englezi za fudbal, baš kao Amerikanci za košarku, boluju od statistike i bizarnih podataka, pa tako ako brknete na neki sajt koji se bavi istorijatom Premijer lige možete da naiđete i na ovaj. Pitanje je da li ga i sam Mitrović pamti.
Da se razumemo, Fulam je čak i u Londonu šesti ili sedmi klub, ako računamo i nesrećni Milvol iz Delovog i Rodnijevog Pekama, koji ima armiju ludih navijača. Ali i Fulamovi fanovi, „kotidžersi“ po imenu stadiona, spadaju u vernije. Zna se i tačno koliko ih ima – 900.878 ih je registrovano. Dolaze uglavnom iz okoline, iz istoimenog dela grada i Hamersmita, Ričmonda i Satona, dakle pravi Londonci. Uostalom, u istoj ulici gde je njihov stadion nalazi se i čuveniji Stamford bridž, na kome igra Čelzi, a taj deo britanske prestonice je poznat kao umetnička četvrt, po starom šetalištu na nedalekoj Temzi, tradicionalnim pabovima i kafićima. E u takav kraj Londona je Mitar stigao krenuvši sa Prve lipske rampe. Otuda i naslov, bez ikakve zle namere, samo da se pokaže put jedne karijere.
Sve što bi do sada rečeno samo potvrđuje da je ovaj momak, mada oženjen, otac dvoje dece, još uvek tako može da se naziva sa svojih 27 godina, postigao u životu možda i više nego što je mogao da sanja kada je pikao fudbal na terenu pored aerodroma. I sve to uz obavezno „iz Smedereva“ pored imena.
Despot Đurađ će, kako sada stvari stoje, uskoro da dobije spomenik, a Smederevci, Mitrovićeve komšije iz kraja, nedavno su mu se odužili muralom. Za spomenik je još rano, mada… Da vidimo šta će, za početak, biti u Kataru.
Foto/ilustracije: privatna arhiva, Wikipedia, Fudbalski savze Srbije, zvanični sajt Fulham FC, Twitter nalog Serbian Football
Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Smedereva, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.