SMEDEREVO, 6. februar 2024 – Društvo za cerebralnu i dečiju paralizu Smedereva raspisalo je konkurs za korisnike druge grupe usluge besplatne fizikalne terapije za osobe sa invaliditetom, koja če biti uključena u program od 1. marta, a u okviru projekta „Mens sana in corpore sano“.
Ovaj projekat se sprovodi uz podršku Vlade Švajcarske u okviru programa „PRO – Lokalno upravaljanje za ljude i prirodu“.
Ko mogu da budu korisnici usluge fizikalne terapije u okviru projekta „Mens sana in corpore sano“ ?
Podnosioci zahteva moraju da ispunjavaju sledeće uslove:
- Da su deca, mladi, odrasle ili stare osobe sa invaliditetom sa posledicom cerebralne paralize, multiple skleroze ili mišićne distrofije;
- Da se kreću samostalno, uz podršku druge osobe, štapa, štake ili hodalice;
- Da nemaju nikakvih primanja ili da mesečna primanja ne prelaze 30.000 dinara;
- Da specijalista fizikalne medicine i/ili fizioterapeut daju mišljenje o tome da je fizikalna terapija svrsishodna;
- Da žive na teritoriji grada Smedereva.
Ukoliko više korisnika zadovoljava gore navedene kriterijume prednost će imati podnosioci zahteva koji zadovoljavaju sledeće korektivne mehanizme:
- Da žive sami ili u nepotpunoj porodici;
- Da imaju što niža primanja u odnosu na postavljenu skalu;
- Da nemaju dodatak za negu i pomoć drugog lica ili da imaju samo osnovni dodatak za negu i pomoć drugog lica;
- Vreme podnošenja zahtev – prednost će imati zahtev podnet ranije.
Za decu uzrasta do 15 godina neće se primenjivati navedeni kriterijumi (osim vrste invaliditeta uz dodatak da će pravo imati i deca koji su onkološki pacijenti) i oni će imati prioritet.
Kako možete da konkurišete?
Potrebno je da Društvu za cerebralnu i dečiju paralizu Smedereva dostavite sledeća dokumeta:
- Fotokopija lične karte (za punoletne) ili Izvod iz matične knjige rođenih za maloletne korisnike;
- Nalaz lekara (poželjno je fizijatra, neurologa) na kome je opisano stanje i vrsta invaliditeta;
- Potvrda o primanjima – ček od penzije, potvrda o zaradi, za osobe bez primanja izjava da nema primanja po osnovu penzije ili rada;
- Rešenje o ostvarenom pravu na dodatak za negu i pomoć drugog lica – ukoliko imate;
- Rešenje o ostvarenom pravu na uvećani dodatak za pomoć i negu drugog lica;
- Popunjen zahtev koji možete preuzeti na LINKU ili popuniti u prostorijama Društva za cerebralnu i dečiju paralizu Smedereva kada donesete dokumentaciju;
- Potpisanu Saglasnost o obradi ličnih podataka za potrebe korišćenja usluge (sastavni je deo Zahteva).
Gde je potrebno doneti dokumentaciju?
Dokumentaciju možete doneti u prostorije Društva za cerebralnu i dečiju paralizu Smedereva u ulici Dine Mančića 1 u Smederevu radnim danima od 9 do 15 časova ili svu skeniranu dokumentaciju uz popunjen i potpisan zahtev i saglasnost za obradu podataka na e-mail cdp@savezosi.org
Do kada možete da konkurišete?
Izbor II grupe korisnika će se održati u poslednjoj nedelji februara 2024. godine (razmatraće se zahtevi pristigli do 20. februara).
Izbor III grupe korisnika će se održati u poslednjoj nedelji maja 2024. godine (razmatraće se zahtevi pristigli do 15.maja).
Svaka grupa imaće 10 korisnika koji će biti raspoređeni da uslugu koriste tokom prva 3 meseca. Ukoliko podnosilac zahteva ne bude u prvoj grupi, a ispunjava kriterijume, njegov zahtev će biti ponovo razmatran u drugoj i/ili trećoj grupi i nije potrebno da dostavlja nov zahtev.
Kako se odvija usluga?
Nakon što podnesete zahtev, a ukoliko ispunjavate osnovne kriterijume, bićete pozvani na kontrolni pregled. Nakon toga Komisija će doneti odluku o uključivanju I grupe od 10 korisnika. Ukoliko neko od korisnika odustane, njegovo mesto će zauzeti naredni na listi. Sa pružaocem usluga potpisuje se ugovor o korišćenju usluge.
Usluga je besplatna, a fizikalnu terapiju ćete dobiti od iskusnog terapeuta koji će na osnovu Vašeg stanja proceniti potrebnu vrstu terapije i dinamiku. Terapije, u zavisnoti od vrste, traju od 20 minuta do sat vremena.
Uslugu ćete dobijati iskuljučivo u ordinaciji fizioterapeuta. Ukupan broj terapija je do 24.
Obaveza korisnika usluga?
Korisnici uslugu ne plaćaju. U obavezi su jedino da terapiju koriste u vreme dogovoreno sa fizioterapeutom, da se pridržavaju uputstava fizioterapeuta, da na terapiju dolaze uredni i u opremi koja će olakšati posao fizioterapuetu i da dolazak do ordinacije organizuju sami. Pružalac usluge nema mogućnost da snosi troškove prevoza.
Iz Društva takođe podsećaju da osobe sa invaliditetom u svojim matičnim organizacijama mogu da ostvare i beneficiran javni prevoz i tako umanje troškove transporta.