Milica Nedić i Vesna Jaćimović dobitnice Plakete „Branislav Mane Šakić“

SMEDEREVO, 3. jun 2024 – Fond „Branislav Mane Šakić“, koji dodeljuje priznanja poslenicima govorne reči u elektronskim medijima Srbije, okruženja i rasejanja, za očuvanje srpskog jezika i negovanje kulture govora, saopštio je da je stručni žiri, na čijem čelu je Jelena Đukić (Radio Beograd), prošlogodišnji laureat, po 27. put je odabrao nosioce nagrade koja nosi Manetovo ime.

Prema jednoglasnoj odluci ovog ocenjivačkog tela, Milica Nedić, urednik i voditelj informativnog programa RTS-a, i Vesna Jaćimović, spiker u penziji RTV Crne Gore, svojim dugogodišnjim  radom i, pre svega, govornim kvalitetima, zaslužile su da budu ovogodišnji dobitnici Plakete koja se, inače, od 1998. neprekidno dodeljuje spikerima, voditeljima i novinarima za vrhunski domet i izuzetan profesionalni pristup poslu.

Milica Nedić je završila filološki fakultet, smer srpski jezik i književnost. Od 1990. je radila honorarno u RTV Beograd, da bi nakon četiri godine stekla status stalno zaposlenog, beležeći u martu 2024. tri decenije neprekidnog rada u ovom mediju. U periodu od 1990. do 2000. je uređivala i vodila Beogradski i Jutarnji program RTB-a, prateći socijalnu politiku i rad Skupštine Beograda.

Potom, od 2000. postaje deo tima Informativnog programa RTS-a kao urednik i voditelj Dnevnika, izveštavajući, pored ostalog, o radu Skupštine i Vlade Srbije, o izbornim kampanjama, uz predstavljanje predsedničkih i kandidata za gradonačelnike.

Autor je nekoliko reportaža i putopisa, a po njeni rečima, duguje veliku zahvalnost doajenima  Dragi Jonaš, Dušanki Kalanj, Jovi Šćekiću, Mići Orloviću, Milanu Nediću i drugim, od kojih je mnogo naučila.

Čistota njenog govora, besprekorna akcentuacija i stabilan ton tokom vođenja emisija su, prema mišljenju Sanje Lubardić, urednika i voditelja TV Studio B i člana žirija, veoma bitne karakteristike  i godinama je svrstavaju u red novinara i voditelja koji gledaocima, najpre glasom, donose preko potrebno usmerenje na sadržaj, bez skretanja pažnje na sopstvenu pojavu. Govori jasno i sigurno i, što je najznačajnije – zna šta i o čemu govori. Sve ređa  je sposobnost da se sadržaj uređuje i predstavlja u isto vreme, što je najjači adut profesionalaca koji to poseduju, i kao takvi, među kojima je i Milica Nedić, zaslužuju posebnu pohvalu.

Vesna Jaćimović je, nakon završene gimnazije u Vukovaru, nastavila nadogradnju obrazovanja na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. U RTV Crne Gore počinje da radi kao spiker 1982, obavljajući ovaj  itekako zahtevan posao u oba glasila sve do 2012. Pored informativnog, kao osnovnog, radila je i u emisijama obrazovnog, kulturno-umetničkog i dokumentarnog, te na sinhronizaciji stranog programa (sa engleskog i italijanskog jezika). Od 2010. je honorarno angažovana u Biblioteci za slepe Crne gore na snimanju knjiga i časopisa.

Nakon penzionisanja 2017. angažovana je u Srpskoj RTV CG kao spiker informativnog programa i urednik i voditelj dokumentarnih emisija. Zahvaljujući glasovnim sposobnostima i govornom  umeću od 1996. je vodila  Nedelju radija Brezovice, potom međunarodne televizijske  festivale u Baru, Svetosavske akademije u Bijelom Polju i Pljevljima, kao i smotre kulturno-umetničkih društava. Na  Festivalu radijskog stvaralaštva  Crne Gore 2010. uručeno joj priznanje „Tekla Jovićević“, koje se dodeljuje najboljim spikerima.

U prilog rečenom, svoje mišljenje, kaljeno dugogodišnjim spikerskim radom, najpre u Radio Banjaluci, a potom i u RTV Republike Srpske, dala je i Slobodanka Vujanić, član žirija, ističući  da Vesna Jaćimović poseduje čist glas, sa pravilnim  izgovorom  i dikcijom, koja uverljivo i odgovarajućom dinamikom prenosi informacije gledaocima, te je bez opterećenja mogu slušati. Ono što treba istaći je, kako kaže, posebnom toplinom obojen glas, izražena mirnoća i ritam izgovorene rečenice, koji se sluša sa lakoćom, predstavljajući pravi glas dobrog spikera.

Inače, uobičajena praksa svečanog uručenja Plakete dobitnicima, koja se održava 5. juna, na dan rođenja Šakića, izostaće ove godine iz objektivnih razloga. Obaviće se 2025., zajedno sa odabranim nosiocima za tu godinu.

Podsećanja  radi, ovo priznanje, koje se dodeljuje 27 godina u nizu, nosi pečat poštovanja prema Branislavu Manetu Šakiću, zaljubljeniku u čistotu jezika i lepotu izgovorene reči, čiji su život i četvrt veka spikerskog rada ostali utkani u bitisanju smederevskog radija. Značaj odličja je utoliko veći, ukoliko se zna da  je prvo  i, do skora, jedino te vrste na području bivših država SFRJ i svih potonjih do danas.

 

 

Skorašnji članci

error: Content is protected !!