Site icon podunavlje.info

Barža sa hiljadu tona mineralnog azotnog đubriva i dalje na dnu Dunava

Izvor: 021.rs, 23. oktobar 2024 – Nemački brod „Antonija“ početkom januara je plovio Dunavom iz Austrije prema Smederevu.

U noći između 4. i 5. januara došlo je do incidenta, kada je u motor jedne od barži koju je vukao brod ušlo drveće i granje iz reke, nakon čega je udario u drumski most kod Bačke Palanke, na teritoriji plovnog puta Hrvatske. Tom prilikom je potonula barža sa 1.000 tona mineralnog azotnog đubriva.

Iako je najavljeno da će potonula barža „Lola-5“ biti uklonjena iz reke, vlasnik potonulog plovnog objekta trebalo je da ishoduje dozvolu od hrvatske lučke kapetanije za ovaj posao. Međutim, to se prema saznanjima 021.rs, još uvek nije desilo.

U danima nakon potonuća, Ministarstvo zaštite životne sredine obaveštavalo je javnost da nisu uočene promene po kvalitet vode reke Dunava i okoline, a tužilaštvo nije podiglo krivične prijave jer je utvrđeno da je do akcidenta došlo slučajno. Međutim, vesti i novosti o ovom slučaju su od tada utihnule.

Predsednik Udruženja profesionalnih lađara Srbije Branislav Vajda kaže za 021.rs da je trenutno stanje sa potonulom baržom nepromenjeno od početka januara.

„Iako je bilo reči o planovima za vađenje na proleće, sa radovima se još uvek nije počelo. Barža je i dalje na istom mestu i, koliko je meni poznato, vlasnik još uvek nije ishodovao potrebne dozvole za vađenje. U ovom trenutku, nije prijavljena šteta po reku Dunav i okolinu, ali situacija ostaje neizmenjena“, kaže on za 021.rs.

Portal 021.rs je poslednjih meseci slao Zahteve za pristup informacijama od javnog značaja nadležnima u vezi sa ovim slučajem.

Iz Odeljenja za inspekcijske poslove bezbednosti plovidbe Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture dostavljen je zapisnik o inspekcijskom nadzoru, koji je nastao 5. januara.

Kako piše u istom, potiskivač „Antonia“ je tog 4. januara putovao nizvodno Dunavom, a uz sebe je vukao dve potisnice sa obe strane broda.

„Zapovednik je izgubio kontrolu nad sastavom i oko 23.37 časova bokom desne potisnice udario u stub drumskog mosta Bačka Palanka – Ilok. Nakon udara u stub, posada je oborila sidra i sastav se zaustavio bliže levoj obali Dunava. Nakon što su se zaustavili, potisnica ‘Lola-5’ je usled udara i prodora vode krenula da tone, zbog čega ju je poseda odvezala od sastava. Potonula je oko 23.42 časa, natovarena sa 1.000 tona mineralnog azotnog đubriva“, piše u zapisniku o inspekcijskom nadzoru.

O potonuću su, dodaje se u izveštaju, obaveštene nadležne službe.

„Tokom uviđaja nije uočeno kršenje plovidbenih propisa već je do nezgode došlo gubitkom upravljanja sastavom. Niko nije povređen prilikom nezgode“, navodi se dalje.

Vlasniku-brodaru potisnice „Lola-5“ se nalaže da kod nadležne kapetanije ishoduje pre vađenja barže.

Specijalističkim pregledom drumskog mosta koji spaja Bačku Palanku i Ilok utvrđeno je da su uočena oštećenja po nosivost i upotrebljivost konstrukcije mosta.

Portal 021.rs uputio je i Agenciji za zaštitu životne sredine, koja je sprovodila merenja zagađenja Dunava i okoline, Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja.

Međutim, iz ove ustanove nisu ni nakon mesec dana odgovorili na Zahtev, dok su iz Ministarstva zaštite životne sredine odgovorili da ne poseduju dokumentaciju vezanu za istraživanje i bezbednost reke i okoline.

Pitanja su upućena i hrvatskom Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, kao i Agenciji za vodne puteve, kao i JP „Vode Vojvodine“, ali do objavljivanja ovog teksta odgovori nisu stigli.

Početkom godine je docent Hemijskog fakulteta Konstantin Ilijević za RTS rekao da najverovatnije neće biti posledica po životnu sredinu posle potonuća barže sa 1.000 tona azotnog đubriva u Dunav.

On je objasnio da je srećna okolnost to što je do incidenta došlo zimi, kada je vodostaj reke visok, temperatura niska, a količina svetlosti drastično manja nego leti.

Prema njegovim rečima, još jedna srećna okolnost jeste da je u pitanju azotno đubrivo, pošto su jedinjenja azota dobro rastvorljiva.

„Azotna jedinjenja su uglavnom dobro rastvorljiva, što znači da će ovo zagađenje najverovatnije biti poslato nizvodno i završiće kod Rumuna i Bugara i na kraju u Crnom moru“, objasnio je Ilijević i ukazao da to može poremetiti njihov ekosistem.

Objasnio je da količina azotnog đubriva od 1.000 tona koja je potonula u Dunavu odgovara otprilike količini azota koju godišnje izbaci jedna Subotica u kanalizaciju.

Objavljeno na 021.rs, autor Aleksandra Reves

Foto/ilustracija: marinetrrafic.com printscreen

Exit mobile version