SMEDEREVO, 28. oktobar 2024 – Vlada Srbije na prošlonedeljnoj sednici donela je ni manje ni više nego 60 različitih uredbi, odluka i rešenja, koja su se danas pojavila u „Službenom glasniku“, a nama su privukla dva; o razrešenju dosadašnje načelnice Podunavskog okruga i postavljenju novog. Evo, ukratko, njihovih biografija.
Rodoljub Stanimirović je rođen je 1969. godine u Smederevskoj Palanci, iz Azanje je. Po zanimanju je, kako stoji na zvaničnoj stranici Skupštine Srbije, menadžer u savremenom biznisu.
Na lokalnim izborima 2008. godine izabran je za odbornika u Skupštini opštine Smederevska Palanka, kao kandidat grupe građana „Otvoreni krug – OK – Zlatan Bećić“.
Politikom je ipak počeo da se bavi kudikamo ranije, ali da se ograničimo na ovaj vek. Tako je, recimo, na poziv Baneta Ivkovića, 2001. bio u grupi ispred Vile „Mir“ koja je branila Slobodana Miloševića od hapšenja i isporučivanja u Hag, što smo mogli saznati 2020, prilikom njegovog gostovanja na TV Pink.
Godine 2012. bio je funkcioner Ujedinjenih regiona Srbije i kandidat na njihovoj listi za parlamentarne izbore 2014. godine.
Na lokalnim izborima 2016. godine ponovo je izabran za odbornika u Skupštini opštine Smederevska Palanka, ovoga puta kao predstavnik Demokratske stranke. Međutim, nedugo potom „odrekao se“ tadašnjeg druga s liste, njenog nosioca Radosava Milojičića Kene, s kojim je sada opet u istoj stranci, obojica su u SNS-u.
Na lokalnim izborima 2018. godine ponovo je izabran za odbornika u Skupštini opštine Smederevska Palanka, ali tada kao predstavnik Srpske napredne stranke. U tom sazivu najpre je bio šef odborničke grupe SNS, da bi nekoliko meseci kasnije bio izabran za zamenika predsednika Skupštine opštine Smederevska Palanka. Na toj funkciji je ostao do 2022. godine.
Rodoljub Stanimirović izabran je za narodnog poslanika u 13. sazivu kao 56. na listi „Aleksandar Vučić – zajedno možemo sve“, mandat mu je potvrđen 1.8.2022. godine. U tom skupštinskom sazivu bio je član Odbora za dijasporu i Srbe u regionu i zamenik člana Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku i Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.
Aktivan je na društvenim mrežama, ponekad kanda i previše, jer je jednom dobio i prijavu policiji u Palanci zbog pretnji, „ugrožavanja sigurnosti“ kako se to zvanično zove i u zapisniku navodi, izvesnom političkom neistomišljeniku.
Dugogodišnji je direktor Zemljoradničke zadruge Azanja. Na nekim mestima piše „u mirovanju“, ali u svakom slučaju u ime zadruge primio je i Zlatnu medalju za zasluge pre dve i po godine iz ruku Aleksandra Vučića.
Da obavlja dužnost načelnika Podunavskog okruga, kako je sam Stanimirović napisao komentarišući objavu o imenovanju na jednoj društvenoj mreži, predložio ga je potpredsednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke Branko Malović.
Nije mnogo manje zanimljiva ni biografija dr Jasne Avramović, koju je na funkciji načelnika Podunavskog upravnog okruga Stanimirović nasleđuje nakon njenog odlaska u penziju.
Rođena je 1959. u Smederevu, pohađala je Osnovnu školu „Jovan Jovanović Zmaj“, maturirala je u smederevskoj Gimnaziji „Jovan Janićijević“ 1978. godine, a na Medicinskom fakultetu diplomirala je 1985. godine.
U zvaničnoj biografiji ističe da se odmah po diplomiranju zaposlila u smederevskom Zdravstvenom centru, kasnije Opšta bolnica „Sveti Luka“, u školskom dispanzeru. Od 1990. godine radi na infektivnom odeljenju, potom je u Beogradu, 1995. godine specijalizira infektivne bolesti, a 2000. godine postaje načelnik Infektivnog odeljenja.
Za predsednicu opštine Smederevo izabrana je 2004. godine. U oktobru 2005. godine zbog, kako je navedeno u obrazloženju Tužilaštva, „sačinjavanja lažne dokumentacije za ostvarivanje prava na invalidsku penziju“ bila je u pritvoru mesec dana i tada je smenjena sa mesta predsednika opštine.
U sledećem mandatu, kao nosilac liste Grupe građana „Pokret za Smederevo – dr Jasna Avramović“ u periodu od 2008. do 2012. godine obavljala je funkciju zamenika tadašnjeg gradonačelnika Predraga Umičevića iz DS-a.
Pred Višim sudom u Smederevu osuđena je u martu 2015. na 15 meseci zatvora, zbog optužbe da je primala mito, ali je Apelacioni sud tu presudu ukinuo i vratio na ponovno suđenje, da bi potom isti sud pravosnažno odbio optužnicu kojom je Avramovićevoj bilo stavljeno na teret da je od 1998. do 2001. godine, kao službeno lice – načelnik Infektivnog odeljenja ZC „Sveti Luka“ u Smederevu, „zahtevala i dobila novac da u okviru svog službenog izvršenja izvrši službene radnje koje ne bi smela da izvrši“. Apelacioni sud ju je oslobodio, po njegovom nalaženju „Avramovićeva nije imala svojstvo službenog lica u smislu Krivičnog zakonika koji je bio na snazi u vreme koje se optužnicom označava kao vreme izvršenja krivičnog dela“.
U međuvremenu, u junu 2013. zvanično je napustila Pokret za Smederevo, koji je vodila nekoliko godina i sa svim odbornicima Pokreta u Gradskoj skupštini prešla u Srpsku naprednu stranku, čime je ona postala većinska u lokalnom parlamentu. Postavljena je i za poverenicu Gradskog odbora SNS u Smederevu, nakon što je Gradski odbor SNS u Smederevu raspušten zbog loših rezultata koje je pokazao na prethodnim izborima.
S te pozicije je otišla podnevši ostavku 2017, uz tvrdnju da je Gradski odbor nikad jedinstveniji.
Funkciju gradonačelnice Smedereva obavljala je do avgusta 2020, kada je odlukom Vlade Srbije imenovana za načelnicu Podunavskog upravnog okruga.