Nigde u Srbiji u 2024. kvalitet vazduha nije bio bezbedan za ljudsko zdravlje

Izvor: balkangreenenergynews.com, 9. januar  2025 – Koncentracije štetne mikroskopske prašine PM2.5 i PM10 u vazduhu u Srbiji minule godine su porasle, kao i broj dana sa prekomernim zagađenjem, saopštila je Nacionalna ekološka asocijacija (NEA). Tako je recimo u Radincu, koji još i nije najgori u Srbiji, „tek“ je na 14. mestu, tokom prošle godine 93 dana bila prekoračena granična srednja dnevna koncentracija čestica PM10, a dozvoljeno je da to bude maksimalno 35 dana u godini. U centru Smedereva je prekoračenje bilo 58 dana, 20 više nego godinu ranije.

Po nedavno pooštrenim kriterijumima Evropske unije za koncentracije PM čestica, nijedno merno mesto u Srbiji nije zabeležilo kvalitet vazduha bezbedan za ljudsko zdravlje. Štaviše, Svetska zdravstvena organizacija od 2021. ima još oštrije preporuke.

Na kraju prošle godine, posle nedelju dana, uglavnom se razišla gusta magla odnosno smog širom Srbije i regiona. Vidljivost je poboljšana, ali vazduh je u velikoj meri ostao izuzetno zagađen. Ova epizoda je označila kraj 2024. godine, u kojoj je vazduh bio zagađeniji nego prethodne. To pokazuju podaci sa državnih mernih stanica koje je analizirala Nacionalna ekološka asocijacija (NEA).

NEA preliminarni prikaz objavljuje već na početku naredne godine, dok zvanični izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine Srbije (SEPA) izađe barem osam meseci kasnije.

Inače, u Beogradu se za Novu godinu gradski vatromet gotovo uopšte nije video. Sarkastično rečeno, neviđeni vatromet. Pritom je prilično doprineo koncentraciji zagađujućih materija.

Koncentracije takozvanih suspendovanih čestica prečnika 2,5 mikrometara (PM2.5), porasle su prošle godine 3,2 odsto, a PM10 čak 12,9 procenata. Broj dana sa prekoračenjem dnevnih graničnih vrednosti za mikroskopsku prašinu PM10 je porastao u proseku za 20 dana po mernom mestu. Sva mesta, zone i aglomeracije gde se meri količina PM10 sem Bora i Novog Sada premašili su dozvoljenih 35 dana u crvenom i svrstali se u treću kategoriju – prekomerno zagađen vazduh.

Međunarodna agencija za ispitivanje raka je svrstala zagađenje spoljnog vazduha i sagorevanje uglja u zatvorenom u izazivače raka.

Smrtnost od zagađenja vazduha, u procentima, na prvom mestu hronične opstruktivne plućne bolesti (HOBP)

Programu zaštite vazduha u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine sa akcionim planom, vlada je procenila da daleko najnegativniji uticaj imaju praškaste materije tipa PM2.5, sa procenjenih 9.773 slučajeva prevremenih smrti godišnje. Navedeno je i da je, usled izlaganja njima, izgubljeno više od 2,1 milion radnih dana godišnje.

Po najnovijim podacima Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), broj godišnjih prevremenih smrtnih slučajeva pripisanih čestičnom zagađenju PM2.5 u Srbiji iznosi 10.800, 1.400 za azot-dioksid i 1.500 za ozon.

Skorašnji članci

error: Content is protected !!